Witamy na Cs-Zgrywus.pl - Sieci stworzonej dla Ciebie!

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5Felieton #1 - Przywiązanie

#1
"Przywiązanie to ograniczanie samego siebie" - Itachi Uchiha
 
Hu hu hu. Pierwszy tekst na Zgrywusie i taki temat. Może i dobry, może i zły, ale mi się osobiście podoba. Tak, możecie się śmiać, że jest on z Naruto, ale jakoś nie dbam oto, bo liczą się słowa i ich odzwierciedlenie w realistyczności.
 
 
Tak na dobry początek przydałoby się powyjaśniać niektóre terminy. Co to jest przywiązanie? Jest to pewien mechanizm psychiczny, który powstaje wraz z CZASEM. Przywiązać się możemy do wielu rzeczy - ludzi, przedmiotów, a nawet codziennego bytowania (melancholicy i flegmatycy znają to aż za dobrze). Nie chcemy stracić rzeczy / osoby, do której się przyzwyczailiśmy. Czujemy pewien niepokój, gdy tego czegoś / kogoś nie ma choć na chwilkę. Jeżeli chodzi o ludzi to wszelkie sytuacje kierujemy tak, aby osoba, do której jesteśmy przywiązani, nie ucierpiała na tym za bardzo albo nawet w ogóle. Ciężko tak opisać ten szereg uczuć. Mam nadzieję, że jesteście do czegoś przywiązani, aby lepiej to zrozumieć.
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
W jaki sposób przywiązanie ogranicza naszą osobę? Przykładów mogę podać 1200, ale posłużę się trzema.
 
Jesteś z dziewczyną / chłopakiem w długostażowym związku? To dobrze, pewnie macie piękną miłość. Zapewne też doceniasz u drugiej połówki jej starania oraz wszelką pomoc do Twojej osoby. Jednak czy podziękowałeś jej kiedykolwiek za bycie sobą? Za jej charakter, który notorycznie "dotykasz" i czujesz? Możliwe, że na początku tak było, ale wraz z CZASEM przyzwyczaiłeś się do tego i przywiązałeś. Jeśli kogoś kochamy to nie chcemy, aby stała mu / jej się krzywda. Pierw patrzysz na swoją miłość, a potem dopiero na siebie. Już widzisz, że właśnie się ograniczasz? Nie? Prosty przykład Ci podam. Człowiek różnie może zaplanować swój wolny czas. Dajmy na to, że chciałbyś się spotkać z koleżanką na piwie i spędzić z nią w miarę przyzwoicie swój wolny czas. Oho, już jest problem! Dlaczego? Wątpię, że Twoja druga połówka się na to zgodzi. Nawet jeśli to będziesz miał wyrzuty sumienia albo myślał, że pewnie ma z tym jakiś problem. Widzisz? Już odpadła jedna opcja. Piwo wieczorem z kumplami albo samemu? Coś Ty, druga osoba jest tak do Ciebie przywiązana i zmartwiona, że nikłe szanse, iż Ci pozwoli. Odpada opcja numer dwa. Wyjechać gdzieś daleko na urlop / wakacje i odpocząć od codzienności? Spodziewaj się żalu od niej / niego. Jesteś motocyklistą? Ciągłe zrzędzenie o tym, jak to jest niebezpieczne, nie jest przyjemne ani ciekawe. Tak to wygląda, kiedy dane osoby się do siebie przywiązują i martwią nawzajem. Niby piękne, ale Twoje możliwości spędzenia wolnego czasu się drastycznie zmniejszają. Nie mówiąc już o hobby, które ograniczasz, bo czas trzeba spędzić z loverem. Co jednak, jeśli ta druga osoba odejdzie? Zaczynasz tęsknić, boli Cię serduszko, brakuje Ci jej / go. Dodatkowo te głupie przywiązanie (które się powtórzę przychodzi z czasem) powoduje, iż odczuwasz to z (przynajmniej) 2-3 razy mocniej.
 
Drugi przykład będzie przedmiotowy. Przypuśćmy, że masz 3 złote puchary, które zdobyłeś w bardzo głupich i prostych zawodach, kiedy byłeś młodszy. Tata specjalnie zrobił Ci wtedy taki zajebisty podest na dokładnie 3 nagrody. Ogólnie super wspominasz ten czas, bo to były Twoje pierwsze osiągnięcia. Mija czas, a trofea powoli zaczynają rdzewieć, podczas sprzątania czasem je opuściłeś i są lekko pogniecione. Przychodzi czas szkoły średniej. Wyjeżdżasz na ważne zawody, gdzie zdobywasz złoty puchar! Wracasz do domu, biegniesz do pokoju i stawiasz go... no właśnie, gdzie? Półka jest zrobiona na 3 puchary, nie ma szans jej rozszerzyć czy coś, bo będzie wyglądała nieestetycznie. Co tu zrobić? Do tych starych nagród masz sentyment i właśnie te tematyczne PRZYWIĄZANIE, bo zawsze, gdy wchodziłeś do pokoju to tam leżały. Wyrzucić je? W życiu nigdy, bo masz z nimi amazing wspomnienia. Może przestawić? Też odpada, nigdzie indziej nie ma tak honorowego miejsca jak tam. I co zrobić? Znowu ograniczenia i nierozłączne przywiązanie.
 
Jako trzeci termin podałam sposób codziennego bytowania, czyli (przynajmniej ja tak to rozumiem) melancholijność. Ale wait what? Melancholia często jest kojarzona z depresją i jest to po części prawda. Codzienne chodzenie ze smutną twarzą, obojętność na wszystko, zerowa radość z rzeczy, które kiedyś sprawiały nam przyjemność i pustka. Da się do tego przyzwyczaić. Wydaje się to straszne, ale wiesz, kiedy jest gorzej? Kiedy to trwa tak długo, że aż się do tego przywiązujesz. Potem może być sytuacja, atoli ktoś Ci pomoże z tego wyjść. Czujesz w środku lekki niepokój, gdy jesteś "pozytywny".Podczas spotkania z kolejną smutną rzeczą uświadamiasz sobie, że chciałbyś powrócić do wcześniejszej codzienności, bo sprawiała Ci ona przyjemność i czułeś się do niej przywiązany; po prostu było Ci lepiej. Oczywiście, nie poddasz się przy pierwszej porażce, ale w głębi serca i tak będziesz chciał wrócić na dno. Owszem, nietypowe zachowanie, ale rozmawiałam z wieloma takimi przypadkami i naprawdę tak jest.
 
 
 
//
Rozumiem fakt, iż przywiązanie to bardzo rozległy temat, a ja w tym poście nie ujęłam tego choćby w 1%. Chodziło mi o ogólne przedstawienie cytatu, objaśnienie go i pokazanie w dzisiejszych realiach. Mogłabym się rozpisać na kilka książek o tym, bo psychologia to bardzo bliski mi termin, ale po co komuś mieszać w głowie? A po drugie - kto by to czytał? Jeśli będzie trzeba to no problemo, raz na miesiąc przygotuję bardzo długi tekst na określony temat w tej dziedzinie, ale pierw muszę mieć dla kogo.Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:


1 gości
Użytkownicy, którzy przeglądali ten wątek: Adventure, Artus, DRAGO, Dziki., eazieee, Filipeek2115, Hajtowy., Hulk, Konstantyn, Lexi, Lodowa Panda, Mali :3, matiesol, mir2017lon, Nicolcia, O2lsie, pashaBiceps, Predi., Princessa., Pro_Boszcz^^, SherriFIX, Tajczyk, TheSzymek, Tom., Vapi, Vladimerdem, Wiater, WineX, xandrarre, Zielonaa, Łuki^^